Nasze Piwaadmin

BROWAR TUMSKI


Piwo warzymy dla Was od sierpnia 2008 roku, kiedy to na nasze krany jako pierwsze trafiło Pszeniczne. Od tamtej pory działamy nieprzerwanie w samym sercu Płocka, przy Starym Rynku nr 13. Tylko dzięki zaufaniu stałych bywalców i zadowoleniu z jakości serwowanego piwa możemy kontynuować naszą pasję, jaką stało się dla nas piwowarstwo. Naszego piwa nie poddajemy procesom pasteryzacji ani filtracji, dzięki czemu jest bogate w witaminy i mikroelementy pochodzące z najwyższej jakości słodów, chmielu i drożdży pozyskiwanych jedynie od zaufanych dostawców. Cały proces produkcji przebiega na Waszych oczach – warzelnia zlokalizowana jest na sali głównej, a tanki fermentacyjne i leżakowe możecie obserwować przez przeszklone drzwi znajdujące się na dole w zabytkowych, 350-letnich piwnicach. Nasze piwo rozlewamy do Waszych kufli wprost z tanków leżakowych, dzięki czemu zachowuje ono najwyższą jakość. Gwarantujemy, że zamawiając piwo w Browarze Tumskim zawsze otrzymacie świeże i smaczne piwo, które do momentu wyszynku przechowujemy w idealnych dla niego warunkach.

Obecnie produkujemy jedynie piwa górnej fermentacji, w przeciwieństwie do najczęściej spotykanego w każdym sklepie „jasnego pełnego”. Charakteryzują się one bogatszymi doznaniami smakowymi niż piwa dolnej fermentacji. Jeśli chcesz cieszyć się naszymi trunkami w domowym zaciszu – żaden problem! Każde z naszych piw dostępne jest także w butelkach na wynos.


proces produkcji piwa


JASNE

pilsener

Piwo górnej fermentacji w bardzo popularnym na świecie stylu Pale Ale (pol. Jasne Ale, wymowa Jasne Ejl). Charakteryzuje się złocistym kolorem i cytrusowym aromatem pochodzącym od amerykańskiego chmielu Cascade. W smaku lekka cytrusowość kontrowana jest przez słodowość oraz dość wyraźną goryczkę (IBU 30), którą zawdzięcza jednej z najciekawszych polskich odmian chmielu, Iundze. Dzięki jej zastosowaniu nasze Jasne pozostawia na podniebieniu przyjemny, chmielowy posmak. Dzięki odpowiednio dobranemu ekstraktowi (11,9%) i nie za wysokiej zawartości alkoholu (5,1%) jest idealne zarówno jako napój do posiłku, jak i miły dodatek do kilkugodzinnego spotkania z przyjaciółmi.


PSZENICZNE

pszeniczne

To klasyczny przedstawiciel bawarskiego piwa pszenicznego, tzw. Hefe-Weizen, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza drożdżowe pszeniczne. Jak wskazuje sama nazwa, za najbardziej wyczuwalne smaki i aromaty bananowo-goździkowe odpowiada specjalnie wyselekcjonowany szczep drożdży, używany jedynie przy produkcji tego stylu piwa. Zgodnie z powszechnie stosowaną na świecie od dziesiątek lat zasadą, minimum połowę zasypu słodowego stanowi słód pszeniczny. Jest koloru słomkowo-złotego, a naturalną mętność zawdzięcza obecności żywych komórek drożdżowych. Piwo to idealnie pasuje zwłaszcza do upalnej pogody i sytych posiłków. Słód pszeniczny nadaje mu delikatną kwaskowość, kontrowaną przez słodycz estrów (związków zapachowych) wytwarzanych przez drożdże podczas procesu fermentacji. Ekstrakt naszej pszenicy to 12,8%, alkohol 5,4%. Zdobyło ono 3 miejsce podczas Festiwalu Birofilia 2009 w kategoriach „Pszeniczne Roku 2009” oraz „Pszeniczna Bomba 2009”.


STOUT

stout

Prawdziwie irlandzkie, w kolorze czarne piwo z lekkimi, bursztynowymi refleksami. Dzięki wyszynkowi przy użyciu azotu (zamiast tradycyjnego dwutlenku węgla) z kuflem naszego stoutu w ręku możesz poczuć się jak w prawdziwym, wyspiarskim pubie. Azot nadaje mu aksamitności w odczuciach smakowych, a dodatek słodów palonych wnosi do niego nuty czekoladowe i kawowe. Idealnie pasuje do potraw rybnych oraz na chłodne, deszczowe wieczory. Ekstrakt 13,8%, alkohol 5,7%.


MIODOWE PSZENICZNE


Powstaje na bazie piwa pszenicznego oraz naturalnego miodu z regionalnych, mazowieckich pasiek. Słodkie, a jednak rześkie i lekkie dzięki połączeniu dwóch powyższych elementów. Cenione przez naszych klientów z całego kraju. Ekstrakt 12,8%, alkohol 5,4%.


MIODOWE CIEMNE


Połączenie naszego stoutu z naturalnym miodem. Jego dodatek łagodzi słody palone, a uwypukla doznania kawowo-czekoladowe. Niezwykle łagodne w smaku, polecane dla klientów, którzy w piwie nie szukają przesadnej goryczki ani chmielowości. Ekstrakt 13,8%, alkohol 5,7%.


IPA (India Pale Ale)


Nazwa stylu pochodzi od piw warzonych przez brytyjskie browary z przeznaczeniem na rynek ich kolonii w Indiach w XVIII/XIX wieku. Aby nie zepsuło się podczas długiej podróży morskiej dodawano do niego większą dawkę chmielu, który ma właściwości antyseptyczne i w pewnym stopniu zapobiega zakażeniom. W ostatnich dekadach styl stał się niezwykle popularny w prężnie rozwijającym się piwowarstwie w Stanach Zjednoczonych, gdzie dzięki nowym odmianom chmielu zyskał on drugą młodość.
Nawiązując do klasyki, do naszej IPY dodaliśmy angielski chmiel Fuggles, a pokłon Amerykanom oddajemy odmianą Cascade. Jako „wkład własny” do kotła warzelnego (oraz podczas chmielenia na zimno) dodajemy suszoną skórkę gorzkiej pomarańczy, czyli Curaçao. Wniosi ona dodatkowe walory smakowe i aromatyczne. Gotowy trunek charakteryzuje się wysoką goryczką oraz bogatym, cytrusowym zapachem i smakiem. Polecamy je zwłaszcza do serwowanego przez naszą kuchnię steka.